Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Sipariş Verebilirim ?

Sipariş verebilmek için öncelikle sitemizden gideceğiniz konumları seçerek rotanızın mesafesini ve transfer yolculuk sürenizi görüntüleyerek ardından tercih ettiğiniz aracı seçersiniz. Transfer aracınızı seçtikten sonra rotanızın km mesafesine göre sistem size fiyatı gösterecektir. ikinci aşamada transfer ve yolcu bilgilerinizi girerek siparişinizi tamamlarsınız.

 Sipariş sırasında hangi bilgileri Girmeliyim ?

Sitemiz üzerinde verdiğiniz siparişlerde tranfer konumlarınız,araç bilgisi , yolcu bilgisi , telefon ve uçuş bilgileri en önemli hususlardır.Sipariş sonrası organizasyon ekibimizin size ulaşabilmesi için iletişim bilgilerinizi eksiksiz girmeniz gerekmektedir.

Ödeme yöntemleri nelerdir?

Sitemiz üzerinden dört farklı para birimi seçimi yapabilirsiniz.Ödeme yöntemi olarak sipariş sonrası havale ve araçta ödeme şeklinde sipariş verebilirsiniz.

Ödemem hemen onaylanıyor mu?

Ödemeniz en geç 5 dakika içinde onaylanmaktadır.Sipariş sonrası organizasyon ekibimiz sizin ile iletişime geçecektir.Ödeme yöntemini havale tercih etmeniz durumunda çağrı merkezi ekibimiz size gerekli bilgileri iletecektir.

 Araçta Ödeme yapabilir miyim?

Araçta ödeme yapabilirsiniz.Siparişleriniz sisteme araçta ödeme yöntemi olarak yansımaktadır.

Nasıl karşılanacağım ?

Sipariş sonrası transfer gününde sadece havalimanında isminiz ile karşılanacaksınız.Çıkış biriminde isminiz ile bekleniyor olacaksınız.

 Bavullarım Araca Sığarmı?

Her siparişte tercih edilen araç bölümünde araç ismi yanında parantez içerisinde kapasite kişi sayısı yazmaktadır.Sipariş formunda özel istekleriniz kısmına bavul ve özel eşya bilgilerini iletirseniz ekibimiz sizin ile iletişime geçecektir.Gerekli durumlarda araç değişikliği yapılabilmektedir.Yolculuğunuzda konforlu ve rahat yolculuk geçirmeniz için gerekli tüm imkanları sunmak için ekibimiz sizin ile iletişime geçecektir.

 araç bilgileri doğru mu?

Siparişte seçtiğiniz araç sonrası gösterilen araç size gönderilecek olan araç segmentidir.

Sipariş Onay maili almadım. Ne yapmalıyım?

Sipariş sonrası onay maili almadıysanız mail adresinizde yanlış yazım olabilir.Böyle durumlarda canlı destek ekibinden birebir destek alabilir veya support@airporttransfer-dalaman.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.